Természetesen nem az a cél, hogy teológiailag megmagyarázzuk a kis ovisoknak hogyan van jelen Krisztus teste és vére a kenyérben és borban. Mivel ebben a korban a gyerekek még nem tudnak elvontan, szimbólumokban, metaforákban gondolkodni, itt csak a valódi látható tárgyakkal, eseményekkel foglalkozunk. Körbeadjuk a kovásztalan kenyeret, a pászkát - egy kenyérből részesedünk, egy közösségnek vagyunk a tagjai. Megkóstolják a szőlőlét, és beszélünk arról, hogy a bor is szőlőből készül.
Itt maga a rituálé, a körben ülés, a kehely, a kenyér, a közösség megélése fontos üzenet a gyerekek számára. Nem információkat adunk át csupán, hanem tapasztalatot, élményt szerzünk. Kipróbálunk, megkóstolunk, megfogunk, átérzünk. Erről szól az ovis hittan.
Mi az úrvacsora igazi mélysége?
Mikor úrvacsorát veszünk, Krisztussal találkozunk, az ő testéből és véréből részesedünk. Fizikailag érezzük jelenlétét, megtapasztalhatóvá válik érzékszerveink számára is. Az úrvacsorában egymással is közösségben vagyunk, együtt térdelünk az oltár körül, mindannyian ugyanabból a kenyérből és borból részesedünk.
Az úrvacsora szentség. Látható jele van, Jézus rendelte el még életében, példát is adott, hogyan gyűljünk össze és cselekedjünk hasonlóképpen, valahányszor az Ő nevében találkozunk.
Az úrvacsorának nagyon gazdag teológiai alapjai vannak már az ószövetségben, éppen ezért nem egyszerű megérteni igazi teljességében. Rövid összefoglalót olvashatunk róla a gyülekezet honlapján:
http://kiskoros.evangelikus.hu/tudnivalok.php?oldal=urvacsora
Itt találhatjuk az úrvacsorás istentiszteleti alkalmainkat is, ahol letehetjük terheinket, megvallhatjuk bűneinket és a kenyér és bor jegyében találkozhatunk Krisztussal!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése