Miután leülünk a szőnyegre, meggyújtunk egy gyertyát, az élő láng látványa már önmagában is nyugtató, lecsendesítő lehet. Eléneklünk egy-két ismert éneket, amely szintén elcsendesít, nem mozgásra ösztönöz, inkább befelé figyelni segít. Elmondunk egy reggeli imát, például egy ilyet:
Szívből kérlek Istenem,ma egész nap légy velem.Segíts meg, hogy jó legyek,mindenkivel jót tegyek.Ha rámnézel e napon,öröm legyen arcodon. Ámen
Majd ezután beszélgetünk arról, kinek milyen öröme volt mostanában. Az élménybeszámolók után lehetőséget adunk a gyerekeknek, hogy ezt Istennek is megköszönjék imádságban. Aki szeretne hangosan 1-2 mondatban köszönetet mondani, az kapja meg a "hála kártyát", ez jelzi, hogy ő hangosan is imádkozni fog. Végül a többiek elhangzott örömeit az óvónő foglalja össze egy imádságban.
A közösséget erősíti a közbenjáró imádság is, amikor nem saját magunkért, hanem másokért imádkozunk. Hiányzóinkért, beteg csoporttársakért, de a nagyobbak már mondanak saját rokonok közül is valakit, akiért imádkozni lehet. Nagyobbaknál már gyerek is imádkozhat másokért, így ő ezt a szimbólumot kapja meg:
Kéréseinket ezzel a képpel jelképezzük. Aki szeretne valamit kérni Istentől, megkapja ezt a képet, és hangosan imádkozhat. Itt arra szoktatjuk a gyerekeket, hogy nem ajándékokat, meg karácsonyi listát kell benyújtani, hanem nem kézzel fogható élményeket. (Pl. hogy jól teljen a hétvége a mamáéknál, jó idő legyen a kiránduláson, jót játszunk otthon anyával és apával...stb.).
Végül pedig az imádság ötödik fajtáját is kipróbálhatjuk, a bűnvallást. Ez akkor jó, hogyha a csoportban volt valamilyen konfliktus a gyerekek között, és akár Isten elé is vihetjük őket. Ez nem kötelező penitencia, hogy aki rossz volt, annak ezt el KELL mondani. De mindenképpen nagy jellem nevelő ereje van, ha egy gyerek kicsi korban megtanul bocsánatot kérni, és felelősséget vállalni a tetteiért és következményeiért - akár még a társai előtt is. Azt tanuljuk itt meg, hogy ha el is követtünk rossz dolgokat, akkor azt meg lehet bánni, bocsánatot lehet kérni és tiszta lappal lehet újra kezdeni a napot, kapcsolatot, barátságot. Ez az imatéma nehéz, és főként csak a nagyoknál, az érettebb közösségekben hozható fel, de azért próbálkozunk vele: Kártyája:
Az imádkozás alkalma természetesen rugalmasan alkalmazkodik a gyerekek figyelmi, érzelmi, lelki beállítottságához. Nem mindig kerül szóba minden téma, de a rendszeresség egy jó szokásrendszert alakíthat ki bennük.
Az imádságban az ember szól Istenhez, Isten viszont Igéjében szól hozzánk. Ezért készítettem egy színes, vidám, legyező formájú igéslap gyűjteményt, melyen gyerekeknek is könnyen érthető üzenetek vannak. Ebből húzunk az alkalom végén egy-két darabot. Az óvónő felolvassa, néhány mondattal megmagyarázza, s így Isten üzenetét is magukkal vihetik a gyerekek a nap folyamán. De lehetőségük van gyerekbibliából egy-egy történetet is felolvasni.
A módszer otthon is alkalmazható, családi körben este a vacsora asztalnál, vagy lefekvésnél. Elmondani imádságban mi volt a jó, mit kérünk, kire gondolunk, mit szeretnénk megbánni, vagy bocsánatot kérni.
Családi közösségépítés, mely Istennel való kapcsolatunk mélyítése is.
Felnőttként imádkozni?
Sokan talán úgy hisszük, hogy imádkozni betanult versikékkel, miatyánkkal, esti lefekvéskor elmondott röpke fohászokkal lehet. Vagy a lelkésszel együtt a templomban lehet imádkozni. Pedig az imában szabadon megnyílhatunk, nem kell szerepeket játszanunk, Jézus előtt igazán önmagunk lehetünk.
Az ima önfeltárás - megfogalmazom ami nyomaszt, foglalkoztat, kérdéseket vet fel bennem, elbizonytalanít, gyötör, vagy éppen örömmel tölt el.
Isten nem azt várja tőlünk, hogy szépen cizellált mondatokban, pontos és fennkölt, jól szerkesztett beszédekben találkozzunk vele a személyes imádságainkban. Hanem otthon, a belső szobánkban, csendességben, nyugalomban meséljük el neki, ami a szívünkben van. A párkapcsolati problémáinkat, a családunkban lévő feszültségeket. Kiadhatjuk a haragunkat, elé tárhatjuk a kérdéseinket. A kezébe helyezhetjük életünk minden területét. Imádság közben pedig sokszor már a választ is megkapjuk, megnyugszunk, döntéseket tudunk hozni. Segít megfogalmazni az érzéseinket, rendet tenni a bennünk lévő káoszban.
Az imádság sok mást is jelenhet még, rengeteget lehetne még beszélni a témáról, egy szülői körben majd erre is lehetőséget teremtünk...
Addig is akit mélyebben érdekel a téma, ezen a blogon találhat további írásokat, gondolatokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése