2015. szeptember 9., szerda

Jézus a szőlőtő

Szüreti időben Kiskőrösön mi másról is lenne szó, mint a szőlőről!  Még az oviban is, még a hittanórán is. Szeretem a foglalkozásokat olyan elemekkel gazdagítani, ami a mindennapi élethez, a szokásokhoz, környezethez, életmódhoz, családhoz is köthető. Így a lelki tartalom az élet más területeihez is kapcsolódik, a gyerekek érzelmileg is jobban megérintődnek.

Mikor terveztem a foglalkozásokat, mindig oda lyukadtam ki, hogy az alapokat kell nagyon mélyen elültetni a gyerekekben. És mi más is lehetne az alap, mint Jézus Krisztus. Ezért kezdtem az idei évet a szőlőtővel, mert pont ezt fejezi ki: Jézus a szőlőtő, ő az alap, a forrás, mi pedig a szőlővesszők vagyunk, akik belőle táplálkozunk. Ha elszakadunk a szőlőtőtől, megszűnik a kapcsolat, szép lassan elszáradunk, elfonnyadunk, letaglózódik az életünk. Ha vele vagyunk, akkor gyümölcsöt hoz az életünk, élők, elevenek maradunk.
Az igazi szőlőtő
1 Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlősgazda. 
2 Azt a szőlővesszőt, amely nem terem gyümölcsöt énbennem, lemetszi, és amely gyümölcsöt terem, azt megtisztítja, hogy még több gyümölcsöt teremjen. 
3Ti már tiszták vagytok az ige által, amelyet szóltam nektek. 
4 Maradjatok énbennem, és én tibennetek. Ahogyan a szőlővessző nem teremhet gyümölcsöt magától, ha nem marad a szőlőtőn, úgy ti sem, ha nem maradtok énbennem. 
5 Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: aki énbennem marad, és én őbenne, az terem sok gyümölcsöt, mert nélkülem semmit sem tudtok cselekedni. 
6Ha valaki nem marad énbennem, kivetik, mint a lemetszett vesszőt, és megszárad; ezeket összegyűjtik, tűzre vetik és elégetik. 
7 Ha megmaradtok énbennem, és beszédeim megmaradnak tibennetek, akkor bármit akartok, kérjétek, és megadatik nektek. 
8 Az lesz az én Atyám dicsősége, hogy sok gyümölcsöt teremtek, és akkor a tanítványaim lesztek. (János 15) 
A bibliai képben megjelenik a metszés és a  szőlősgazda képe is, erre nem tértünk ki, csak a vesszőkre és a gyümölcstermésre fókuszáltunk.



A tőkéhez való kapcsolódást jelképezte játékunk: A székek voltak a szőlőtőkék, a gyerekek a szőlővesszők. Felálltak a székekre, elkezdték hajtani az indájukat, kacskaringóztak a kezükkel, de vigyázniuk kellett, le ne essenek, mert akkor elszáradnak, eltörnek. Aki ügyesen nyújtózkodott, az gyümölcsöt is termett - vehetett a tálból szőlőszemet.

A szárbaszökkenés és gyümölcstermés pillanatai az Alma csoportban:

 

 

A Maci csoport szőlőskertje:
 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése