2015. szeptember 17., csütörtök

Ismerkedés a Bibliával


Az előző alkalommal a szőlőtőnél már megbeszéltük a gyerekekkel, hogy az terem gyümölcsöt, aki kapcsolatban marad Jézussal, tőle származik minden, ami a növekedéshez kell. Ehhez kapcsolódóan beszéltünk most a Bibliáról és imádkozásról, mint a Jézussal való kapcsolat módjáról. Az igeolvasás és imádkozás szorosan összetartozik, ez a párbeszéd Istennel. Ő üzen nekünk a történetek, bibliai igék által, mi pedig kérhetünk, válaszolhatunk Isten szavára. Mivel a gyerekek még nem tudnak olvasni, ezért különösen fontos, hogy felolvassunk számukra történeteket képes Bibliából, vagy élőszóban - a szöveghez hűen - elmeséljünk történeteket. 

A foglalkozáson tanultunk egy új éneket:
Igét olvass imádkozzál, tedd minden nap, tedd minden nap. 
Igét olvass imádkozzál, nőni így fogsz hát!

Míg a felnőtt már tudatosan tudja értelmezni a szövegeket, elvonatkoztat, saját életére alkalmaz, addig a gyermek ezt még nem tudja differenciáltan megtenni, de nem is ez a cél ebben a korosztályban. A történetek komplex módon hatnak a személyiségükre, érzelmeikre, viselkedésükre. Ugyanúgy, ahogyan a meséket sem analizálva értelmezik, a Bibliai történet is - amennyiben kerek egész, önmagában is értelmes egységről beszélünk - pusztán a cselekménye által érdekes és tanító tartalommal bír a gyerekek számára. Fontos tehát, hogy minél több ilyen történetet megismerjenek, sajátjukká váljon, mert utána tudja majd nagyobb gyermek, fiatal - és felnőtt korában újraértelmezni, alkalmazni a tanulságokat, elvontabb összefüggéseket is meglátni. 

 


Hogyan olvassunk a gyermekünkkel Bibliát?

Lehet ennek az ideje a lefekvés, vagy egy esti vacsorázás. Fontos azonban hangsúlyoznunk, hogy a Bibliai történetek legtöbbje valós eseményen alapul. Nem egyenlők és egyformák tehát a népmesékkel.  Különösen Jézus személyénél fontos erre többször utalnunk. Jézus nem egyszervolt hol nem volt királyfi, vagy szegénylegény volt, hanem valóságos emberként, valóságos Istenként itt járt köztünk  a földön, és amiről a Biblia beszámol, szemtanúk tudósításán alapul. A közös családi Bibliaolvasás különösen meghitt alkalom lehet, ha a gyerek kérdezni is tud közben, és a szülővel együtt elmondhatja élményeit, benyomásait az adott történettel kapcsolatban. Ne féljünk a hitünkről vagy megtapasztalásainkról beszélni, ez mindig nagyon erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot is. A közös olvasás után pedig néhány szóval megköszönhetjük, amit hallottunk, összefoglalhatjuk a napunk érdekes, vagy nehéz eseményeit is imádságban. 

A gyermekbibliákban általában szép képekkel illusztrálják az eseményeket, jó ha ezeket is látja a gyerek, a képzelőerejét segíti. Olvashatjuk folytatásokban, hiszen történeti eseményeket közöl, gyakran van összefüggés, logikai következmény egy-egy család életét végigtekintve. 

Milyen kiadványt válasszunk?

Többféle kiadvány létezik a piacon, érdemes azonban egyházi kiadóktól választani, mert ott a szöveghűség, és tartalom megbízhatóbb az egyéb általános kiadók könyveinél. 
A Harmat Kiadó Gyermekbibliáját tartom a legkorrektebb fordításnak. A történeteket a teljes Bibliával párhuzamosan végigveszi. Szövege érthető, igényes, a képi világa is ízléses. 

Ezen kívül lehet kapni különböző Bibliai foglalkoztatókat, színezőket, melyeket szintén az említett kiadó honlapján meg lehet tekinteni, valamint nagyon gazdag gyermekeknek szóló anyaggal rendelkezik a Parakletos Könyvesház is. 

 

 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése