2015. szeptember 29., kedd

Rebeka, a kedves teveitató lány

A tevékről minden eszünkbe szokott jutni, csak a párválasztás és a lánykérés nem. Pedig két fiatal életében éppen a tevék játszottak fontos szerepet az egymásra találásban. Akár egy bulvárcikk is kezdődhetne így, azonban ennél régebbi és sokkal fontosabb történetről szól Rebeka és Izsák találkozása.
 Az ősatyák korának szokása szerint a családfők egyeztek meg a fiatalok összeházasításában, ezért Ábrahám elérkezettnek látta az időt, hogy feleséget keressen fiának, Izsáknak. Szolgáját, Eliézert bízta meg, hogy visszamenjen Ábrahám őseinek földjére, Hárán vidékére az ott maradt családjához eladó lányt keresni. Ékszerekkel, arannyal megpakolva, és 10 tevével egy karavánban indult el Eliézer a hosszú útra. Töprengett magában, és kérdezte Istent, hogyan fogja megismerni majd azt a lányt, akit Isten Izsáknak szán? Azt mondta Eliézer: Legyen az a jel, hogyha találkozom egy lánnyal, aki ad nekem inni, és még a tevéimet is megitatja, akkor ő lesz az a nő, akit Izsáknak feleségül kérek.
Eliézer megérkezik utazása céljához, leül egy kútnál, és jönnek az asszonyok, lányok vizet meríteni. Egyikük Rebeka megkínálta a szolgát, és még a tevéknek is húzott vizet a korsójával. Tíz tevét megitatni nagy munkába telt, de a lány nagyon kitartónak és szorgalmasnak bizonyult. Eliézer megörült, hogy úgy lett, ahogy eltervezte, megkapta a jelet, megtalálta a lányt, akit keresett. Rebeka meghívta őt a családjához, Eliézer elbeszélte nekik is, hogy miért, kitől jött, és Isten hogyan mutatta meg Rebekát a többi lehetséges lány közül. Megtörtént a lánykérés, Rebeka is beleegyezett, elbúcsúzott szüleitől és visszaindultak Ábrahám földjére Kánaánba. Mikor megérkeztek, Izsák feleségül vette Rebekát, és ott alapítottak családot ők is. 

A történet teljes egészében itt olvasható, a gyerekeknek ezt az egyszerűsített változatot mondtam el. Az eseményeket szereplőkkel játszottuk el, a tevéket is gyerekek alakították, hátukra púpként kispárnát tömtünk. 
 

 A játék után beszélgettünk a barátkozásról, párválasztásról, hogy egyszer majd nekik is lesz férjük és feleségük, és Isten már most készíti őket, hogy ők is ilyen kedvesek, segítőkészek legyenek, mint Rebeka volt. Már az óvodában is vannak szerelmek, komoly barátságok, így ők is találkoznak a párválasztás kérdésével. Ki legyen a barátom? Kiben bízzak meg? Kivel jó játszani? A kedvesség, előzékenység, udvariasság olyan erények, amire mindenki felfigyel. Ha valakiben ezek megvannak és ezeket a tulajdonságokat gyakorolja, könnyebben lesznek barátai, és mások is megbízhatónak fogják tartani.

 

 



Másik vetülete a történetnek, hogy Isten segít párt/barátot találni, ha segítségül kérjük őt. Ő maga mondta, hogy nem jó az embernek egyedül lenni, szerzek neki hozzáillő segítőtársat (1Móz 2:18.). Ebbe az ígéretbe kapaszkodva kérhetjük őt, hogy mutassa meg nekünk a barátainkat, ha magányosak vagyunk, vagy szeretnénk barátokra lelni. Ő pedig elénk fogja hozni azokat az embereket, akik akár házastársként, vagy életre szóló barátként mellénk szegődnek, és egymásnak kölcsönösen segítőtársai lehetünk.


 
 


Noé bárkája

Az őszi projekt hetek Noé bárkája köré épülnek. A gyerekek megismerkednek különféle állatokkal, élőhelyeikkel, táplálékukkal, növényekkel, a foglalkozások mind a téma köré szerveződnek.
A keresztyén foglalkozások  is a témához kapcsolódnak, Noé után olyan bibliai történeteket dolgozunk fel, amelyekben valamilyen állat szerepel.

Noét már néhány csoportban tanultuk, de mindig igyekszem új elemekkel gazdagítani az elmesélést, így a gyerekek fogékonyak maradnak. Idén Noé családját jelenítettük meg részletesebben, és nekik is fontos szerepük volt a bárka építésében.
 

 

 A csoport egyharmada családtagot alakított, kétharmad rész pedig állatpárokat alkotott. Fontos volt a hangutánzás, "esőcsinálás", és a hajóépítés mozzanatainak elkopogása.
 

 

 

 

 A hajóban megjelentek a félelmeink, de a bizalom is, hogy a nagy hullámzás, eső, vihar ellenére Isten mégis gondoskodik rólunk, ha benne bízunk a legjobb fog velünk történni. Így is lett, a galambok elhozták  a jelet, hogy kizöldült a föld, Noé kiengedte az állatokat. Befejezésként megcsodáltuk a szivárványt, elénekeltük a Szép szivárvány fenn az égen -t és hálát adtunk Istennek, hogy megmenekültünk. 
 


A történetet az óvónőkkel a hét folyamán még többször átbeszélték, valamint rajzok, színezők, közös lepedőfestmények készültek Noéval kapcsolatban.

2015. szeptember 17., csütörtök

Ismerkedés a Bibliával


Az előző alkalommal a szőlőtőnél már megbeszéltük a gyerekekkel, hogy az terem gyümölcsöt, aki kapcsolatban marad Jézussal, tőle származik minden, ami a növekedéshez kell. Ehhez kapcsolódóan beszéltünk most a Bibliáról és imádkozásról, mint a Jézussal való kapcsolat módjáról. Az igeolvasás és imádkozás szorosan összetartozik, ez a párbeszéd Istennel. Ő üzen nekünk a történetek, bibliai igék által, mi pedig kérhetünk, válaszolhatunk Isten szavára. Mivel a gyerekek még nem tudnak olvasni, ezért különösen fontos, hogy felolvassunk számukra történeteket képes Bibliából, vagy élőszóban - a szöveghez hűen - elmeséljünk történeteket. 

A foglalkozáson tanultunk egy új éneket:
Igét olvass imádkozzál, tedd minden nap, tedd minden nap. 
Igét olvass imádkozzál, nőni így fogsz hát!

Míg a felnőtt már tudatosan tudja értelmezni a szövegeket, elvonatkoztat, saját életére alkalmaz, addig a gyermek ezt még nem tudja differenciáltan megtenni, de nem is ez a cél ebben a korosztályban. A történetek komplex módon hatnak a személyiségükre, érzelmeikre, viselkedésükre. Ugyanúgy, ahogyan a meséket sem analizálva értelmezik, a Bibliai történet is - amennyiben kerek egész, önmagában is értelmes egységről beszélünk - pusztán a cselekménye által érdekes és tanító tartalommal bír a gyerekek számára. Fontos tehát, hogy minél több ilyen történetet megismerjenek, sajátjukká váljon, mert utána tudja majd nagyobb gyermek, fiatal - és felnőtt korában újraértelmezni, alkalmazni a tanulságokat, elvontabb összefüggéseket is meglátni. 

 


Hogyan olvassunk a gyermekünkkel Bibliát?

Lehet ennek az ideje a lefekvés, vagy egy esti vacsorázás. Fontos azonban hangsúlyoznunk, hogy a Bibliai történetek legtöbbje valós eseményen alapul. Nem egyenlők és egyformák tehát a népmesékkel.  Különösen Jézus személyénél fontos erre többször utalnunk. Jézus nem egyszervolt hol nem volt királyfi, vagy szegénylegény volt, hanem valóságos emberként, valóságos Istenként itt járt köztünk  a földön, és amiről a Biblia beszámol, szemtanúk tudósításán alapul. A közös családi Bibliaolvasás különösen meghitt alkalom lehet, ha a gyerek kérdezni is tud közben, és a szülővel együtt elmondhatja élményeit, benyomásait az adott történettel kapcsolatban. Ne féljünk a hitünkről vagy megtapasztalásainkról beszélni, ez mindig nagyon erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot is. A közös olvasás után pedig néhány szóval megköszönhetjük, amit hallottunk, összefoglalhatjuk a napunk érdekes, vagy nehéz eseményeit is imádságban. 

A gyermekbibliákban általában szép képekkel illusztrálják az eseményeket, jó ha ezeket is látja a gyerek, a képzelőerejét segíti. Olvashatjuk folytatásokban, hiszen történeti eseményeket közöl, gyakran van összefüggés, logikai következmény egy-egy család életét végigtekintve. 

Milyen kiadványt válasszunk?

Többféle kiadvány létezik a piacon, érdemes azonban egyházi kiadóktól választani, mert ott a szöveghűség, és tartalom megbízhatóbb az egyéb általános kiadók könyveinél. 
A Harmat Kiadó Gyermekbibliáját tartom a legkorrektebb fordításnak. A történeteket a teljes Bibliával párhuzamosan végigveszi. Szövege érthető, igényes, a képi világa is ízléses. 

Ezen kívül lehet kapni különböző Bibliai foglalkoztatókat, színezőket, melyeket szintén az említett kiadó honlapján meg lehet tekinteni, valamint nagyon gazdag gyermekeknek szóló anyaggal rendelkezik a Parakletos Könyvesház is. 

 

 



2015. szeptember 9., szerda

Jézus a szőlőtő

Szüreti időben Kiskőrösön mi másról is lenne szó, mint a szőlőről!  Még az oviban is, még a hittanórán is. Szeretem a foglalkozásokat olyan elemekkel gazdagítani, ami a mindennapi élethez, a szokásokhoz, környezethez, életmódhoz, családhoz is köthető. Így a lelki tartalom az élet más területeihez is kapcsolódik, a gyerekek érzelmileg is jobban megérintődnek.

Mikor terveztem a foglalkozásokat, mindig oda lyukadtam ki, hogy az alapokat kell nagyon mélyen elültetni a gyerekekben. És mi más is lehetne az alap, mint Jézus Krisztus. Ezért kezdtem az idei évet a szőlőtővel, mert pont ezt fejezi ki: Jézus a szőlőtő, ő az alap, a forrás, mi pedig a szőlővesszők vagyunk, akik belőle táplálkozunk. Ha elszakadunk a szőlőtőtől, megszűnik a kapcsolat, szép lassan elszáradunk, elfonnyadunk, letaglózódik az életünk. Ha vele vagyunk, akkor gyümölcsöt hoz az életünk, élők, elevenek maradunk.
Az igazi szőlőtő
1 Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlősgazda. 
2 Azt a szőlővesszőt, amely nem terem gyümölcsöt énbennem, lemetszi, és amely gyümölcsöt terem, azt megtisztítja, hogy még több gyümölcsöt teremjen. 
3Ti már tiszták vagytok az ige által, amelyet szóltam nektek. 
4 Maradjatok énbennem, és én tibennetek. Ahogyan a szőlővessző nem teremhet gyümölcsöt magától, ha nem marad a szőlőtőn, úgy ti sem, ha nem maradtok énbennem. 
5 Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: aki énbennem marad, és én őbenne, az terem sok gyümölcsöt, mert nélkülem semmit sem tudtok cselekedni. 
6Ha valaki nem marad énbennem, kivetik, mint a lemetszett vesszőt, és megszárad; ezeket összegyűjtik, tűzre vetik és elégetik. 
7 Ha megmaradtok énbennem, és beszédeim megmaradnak tibennetek, akkor bármit akartok, kérjétek, és megadatik nektek. 
8 Az lesz az én Atyám dicsősége, hogy sok gyümölcsöt teremtek, és akkor a tanítványaim lesztek. (János 15) 
A bibliai képben megjelenik a metszés és a  szőlősgazda képe is, erre nem tértünk ki, csak a vesszőkre és a gyümölcstermésre fókuszáltunk.



A tőkéhez való kapcsolódást jelképezte játékunk: A székek voltak a szőlőtőkék, a gyerekek a szőlővesszők. Felálltak a székekre, elkezdték hajtani az indájukat, kacskaringóztak a kezükkel, de vigyázniuk kellett, le ne essenek, mert akkor elszáradnak, eltörnek. Aki ügyesen nyújtózkodott, az gyümölcsöt is termett - vehetett a tálból szőlőszemet.

A szárbaszökkenés és gyümölcstermés pillanatai az Alma csoportban:

 

 

A Maci csoport szőlőskertje: