2015. május 7., csütörtök

Pünkösd, a Szentlélek ünnepe

Idén kicsit nagyobb figyelmet kapott a hitoktatásban a Szentlélek személye. Jézusról a Fiúról; a teremtő Atyáról minden alkalommal beszélünk, de a Szentháromság harmadik tagjáról kevés történetet hallottak a gyerekek. A Szentlélek érkezését, kitöltését így írja le a Biblia:
1Amikor pedig eljött a pünkösd napja, és mindnyájan együtt voltak ugyanazon a helyen, 2hirtelen hatalmas szélrohamhoz hasonló zúgás támadt az égből, amely betöltötte az egész házat, ahol ültek. 3Majd valami lángnyelvek jelentek meg előttük, amelyek szétoszlottak, és leszálltak mindegyikükre. 4Mindnyájan megteltek Szentlélekkel, és különféle nyelveken kezdtek beszélni; úgy, ahogyan a Lélek adta nekik, hogy szóljanak. 5Sok kegyes zsidó férfi tartózkodott akkor Jeruzsálemben azok közül, akik a föld minden nemzete között éltek. 6Amikor a zúgás támadt, összefutott ez a sokaság, és nagy zavar keletkezett, mert mindenki a maga nyelvén hallotta őket beszélni. 7Megdöbbentek, és csodálkozva mondták: „Íme, akik beszélnek, nem valamennyien Galileából valók-e? 8Akkor hogyan hallhatja őket mindegyikünk a maga anyanyelvén?
Eljátszottuk a lángnyelveket, nyelvtörőket oldottunk meg és megfigyeltük a Szentlélek érkezését kísérő jelenségeket.
A Szentlélek Jézussal ellentétben nem emberi alakban jelent meg, hanem mindig valamilyen megfoghatatlan szimbólumként ábrázolja a szentírás. Olyan mint a tűz lángja, de az újjászületés fürdőjét is Ő adja. Lebeg, szélviharként megjelenik, majd eltűnik. Jézus keresztelésekor galamb képében találkoztak vele az emberek. Egy másik alkalommal erről a három alakról volt szó a Tűz-Víz-Repülő játékkal szemléltettem és magyaráztam meg a Szentlélek többféle alakját.

 

 

 

Végül a Lélek gyümölcseiből szemezgettünk a pünkösdi ünnepkör lezárásaként. Itt arról beszéltünk, hogy aki a Szentlélek szerint él, az terem jó gyümölcsöket, az életében megjelenik a
 szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség,
szelídség, önmegtartóztatás. (lásd Galata 5,22)


A gyümölcsöket konkrét szituációkon keresztül közelítettük meg: mit jelent az emberi kapcsolatainkban a türelem, vagy hogyan tudunk szívességet tenni másoknak. A hétköznapi gyakorlatias példák a gyerekeknek is segítenek a békésebb együttélésben.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése